ScioŠkoly & média / březen a duben 2021

Naše školy jsou věčný start-up. Asi je to tím, že „Víme, že o učení toho moc nevíme“. Jeden z našich principů, z nichž vycházíme. Nebojíme se experimentovat, ale víme, že experimentujeme. Děláme to promyšleně a s opatrností. Pouštíme se často na neprobádanou půdu. A jsme start-up naštěstí stále úspěšný. Věříme, že se nám tak i díky médiím daří příznivě ovlivňovat vzdělávání v ČR a ukazovat cestu ostatním.

1. 5. 2021| Marian Golis
Blog Media 0304 21

Projekt ScioŠkol je v rámci celé České republiky ojedinělý. Budíme nadšení, ale i kontroverze: unikátní koncept, školy po celé ČR a rychlý růst. Posíleno o skutečnost, že Scio je již dlouho expertem na poli vzdělávání i v řadě dalších otázek. To vše vede k tomu, že se o nás často píše. Naštěstí převážně v dobrém.

Čím jsme si zasloužili mediální pozornost v březnu a dubnu?


Praha školská

Expediční ScioŠkola je když ...

To až se vás někdo bude ptát, co to ta Expediční ScioŠkola vlastně je. Rozhovor s Michalem Švarným, který má expedice ve škole pod palcem.

Praha školská - odkaz na článek


Hospodářské noviny

Pět důvodů pro kombinovanou výuku

Ondřej Šteffl napsal pořádný komentář pro Hospodářské noviny, tentokrát na téma kombinovaná výuka. Zmínil v něm 5 důvodů „pro“ a pochopitelně neopomněl zmínit i naší Expediční ScioŠkolu. Text je tradičně uzamčený pro předplatitele HN, ale taky je rovněž tradičně překlopený i na naše Perpetuum.

Obsah HN je uzamčen, odkaz na článek zde na Perpetuum


Řízení školy

Zavřené školy vyjdou vždy dráž

Pro Řízení školy se k tématu testování na Covid vyjádřil Jiří Hokeš z pražské ScioŠkoly: „Z naší zkušenosti i nezávislých studií vyplývá, že pro školy by mohly být smysluplné i kvalitní antigenní testy s vysokou senzitivitou. Pro využití PCR testů se nabízí využití tzv. poolingu, který by výrazně snížil náklady na testování. Zároveň je však třeba mít na paměti, že náklady na testování budou vždy nižší než finanční ztráty způsobené celkovým uzavřením škol.“ 

Řízení školy - odkaz na článek


MF Dnes (tisk)

Nechte si své nekvalitní antigenní testy

Sotva vláda oznámila návrat žáků do školních lavic a s tím spojení testování, začal poprask okolo kvality nakupovaných testů. Středočeská MF DNES zjišťovala, zda školy přistoupí i k jiným než problematickým antigenním testům. „Neinvazivní PCR testy ze slin nakoupí pro žáky a učitele například pražské ScioŠkoly,“ zmínila nás MF DNES ve výčtu těch, kteří se rozhodli vzít situaci do vlastních rukou.

Situaci ve školách mapovala MF DNES i v dalších regionech. Třeba na Vysočině: „V jihlavské ScioŠkole, kde má o docházku zájem 100 procent žáků 1. stupně, vyšli vstříc i rodičům, kteří s odběrem vzorků z nosu nesouhlasí. „Škola pro ně nakoupila plivací antigenní testy. Od příštího týdne budeme mít k dispozici i PCR testy ze slin,“ shrnula Jana Majerová, zástupkyně ředitelky ScioŠkoly.“

Ale zmiňovala nás jako referenci i samotná firma, se kterou na testování spolupracujeme: Podle mluvčí Simony Součkové z laboratoře Spadia Lab však v těchto dnech zaznamenávají zvýšený zájem škol, které chtějí testovat žáky PCR testy ze slin pomocí tamponků. „V pondělí se testovalo ve škole Scio Brno.“


iHned

Chystejme se na svět po koroně ...

Ondřej, jak je jeho zvykem, nedávno nahodil menší zamyšlení, co nás výhledově čeká, pár dalších lidí ve Scio k tomu řeklo svoje a finální podobu komentáře pro Hospodářské noviny si můžete přečíst v odkazu.

iHned - odkaz na článek


Blesk

Dostali jsme se do první linie

A to jednak z pohledu učitelského povolání a tedy lidí, kteří bez ohledu na situaci musí zajistit vzdělávání dětí, a jednak z hlediska dobytí nejčtenějších novin v zemi. Řeč je pochopitelně o Blesku s denním zásahem cca tři čtvrtě milionu čtenářů a o naší průvodkyni Sáře z pražské ScioŠkoly, kterou tento deník vyzpovídal. Rozhovor je skvělý a je vidět, že ve ScioŠkolách se z toho covid-necovid nepo… (rozhovor je zamčený pro předplatitele)

Blesk - odkaz na článek


Jihlavské listy

"Kukaččí děti" navštěvují ScioŠkoly

Možná jste nedávno sledovali seriál Kukačky. Jeho scénárista a dramaturg Jan Coufal se nyní v jednom z rozhovorů hrdě hlásí ke ScioŠkolám, kam chodí jeho děti: „Manželka pracovala v soukromé škole SCIO v Jihlavě, kam chodí moje děti. Teď pracuje v ZŠ Jungmannova. Obě ty školy, i když SCIO škola asi víc, jsou nakloněny inkluzi, moje děti mají spoustu kamarádů, kteří mají nějakou poruchu autistického spektra. Ve škole se o tom nějak nemluví, ty děti se nestigmatizují, moje děti to někdy třeba ani neví.“

Jihlavské listy - odkaz na článek


Společnost-e

Nadšený Michal

I mezi průvodci máme řadu neotřelých osobností. Michalovi se tím, že se stal průvodcem ve ScioŠkole, splnil velký sen. A paradoxně za to mohla jeho nemoc: „Poté, co jsem na pohovoru oznámil, že mám epilepsii, mě překvapili otázkou: „A jak ti můžeme pomoci, aby ses u nás cítil bezpečně?“ Bylo to velmi milé a osvobozující.“ Je potřeba dodávat něco dalšího? Každopádně za přečtení stojí celý rozhovor

Společnost-e - odkaz na rozhovor


iHned

Co jsi četl?

Ondřej měl hezký sloupek ve víkendové příloze Hospodářek. V rubrice Moje čtení nabídl čtenářům své knižní tipy. Takže pokud jste to nechytli, tak tady Ondřejova doporučení ve zkratce: od Oliviera Sibonyho Chystáte se udělat strašnou chybu!, od Jana Sokola Etika, život, instituce, pro školáky Prašina od Vojtěcha Matochy a pro ty starší Homo Deus od Yuvala Harariho.

iHned - odkaz na článek


Chomutovské noviny

Konečně si všimli

V médiích platí „dobrá zpráva, rovná se špatná zpráva“ a naopak. Tedy že o vašich dobrých skutcích nikdo informovat nechce, zatímco průšvihy a černá kronika to je to, po čem novináři prahnou. O to víc nás těší, že si někdo všiml naší aktivity, kdy se ve spolupráci s Vodafonem snažíme k distanční výuce připojit sociálně slabé. „Třem dětem ze základní školy Zahradní pomohla získat kvalitní připojení k internetu organizace Scioškoly,“ poinformovaly Chomutovské noviny a připojily i odkaz na transparentní účet, kde sbíráme další prostředky.

Chomutovské noviny - odkaz na článek


Blesk

Neuvěřitelná Katka

Z následujícího článku budou mnozí z nás naměkko. Katka z naší střední ScioŠkoly to fakt v životě nemá lehký a člověk se vedle ní až musí stydět, když občas nad něčím reptá. I drobná zmínka, že navštěvuje naši školu, má v tomto kontextu mimořádnou váhu. Jo, a myslím, že Katce uděláte radost nejen tím, že si v Blesku přečtete její příběh, ale že se podíváte i na její blog

Blesk  - odkaz na článek


Stavba web

Že máme ale krásné školy

Občas i protřelého mediálního harcovníka překvapí, kde a v jakých souvislostech se může o školách psát. Na portálu Stavbaweb.cz se i s vysvětlujícím popisem objevily krásné fotky z naší ScioŠkoly v Olomouci. Kdyby mi bylo o pár (desítek) let méně, tak doma křičím, že do té školy chci. Doporočuji mrknout na přiložený odkaz.

Stavba web - odkaz na fotky


Lidové noviny (tisk)

11 let základní školy aneb Trochu provokace od Ondřeje

Řada čtenářů asi nadskočila při rozhovoru, v němž Ondřej zmínil: „kdyby mohlo být po mém, tak bychom měli 11 let povinné docházky na základní škole“.