inspirace

Předpovídat budoucnost můžeš i ty!

"Jsme škola, která připravuje děti na budoucnost." Měli bychom se tedy s dětmi také učit, jak o budoucnosti přemýšlet. Co to ale znamená umět přemýšlet o budoucnosti? V minulosti to znamenalo třeba umět věštit z karet nebo číst z křišťálové koule, dnes to znamená ovládnout techniky racionálního úsudku na základě dostupných dat.

12. 5. 2022| Adam Lalák
Prognoza

Nostradamus vs. Sybila

Věděli jste, že v předpovídání budoucnosti se dnes pořádají i turnaje? Řekli jsme si, že bychom jeden takový zkusili uspořádat i pro naše děti a tím je naučili se nad budoucností více zamýšlet. Před pár týdny jsme ho uspořádali ve dvou ScioŠkolách.

Na přípravě jsme spolupracovali s odborníky z think tanku České priority, kteří pro děti uspořádali i jednoduchý workshop o předpovídání budoucnosti. Turnaj se vydařil a děti ukázaly, že jim forecasting celkem jde.

Turnaj spočívá v tom, že účastníci dělají prognózy o budoucnosti a po několika měsících se vyhodnotí, čí prognózy byly nejpřesnější.

Jdeme na to!

Ve druhé polovině března proběhly na ScioŠkolách na Chodově a Jarově dva 90-minutové workshopy “Jak přemýšlet o budoucnosti”. Zúčastnilo se jich celkem přes 40 žáků z osmých a devátých tříd. Dozvěděli se, co je forecasting a proč je užitečný. Prakticky si vyzkoušeli, jak odhadovat budoucí situace, které jsou různě nejisté.

Následoval týdenní online turnaj. Odpovídalo se na těchto 12 otázek týkajících se budoucího vývoje. Žáci odpovídali na škále “určitě ano”, “spíše ano”, “spíše ne” a “určitě ne”.  Otázky jsou seřazeny podle úspěšnosti odpovědí:

1. Bude ke dni 8. 4. 2022 prezidentem Ruské federace Vladimir Putin? (100% úspěšnost odpovědí)
  2. Odejde z domény scioskola.cz v březnu 2022 více než 16 tisíc emailů?
  3. Bude průměrná cena  Natural 95 v ČR dne 1. 4. 2022 větší než 42 korun?
  4. Bude ke dni 8. 4. 2022 prezidentem Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj?
  5. Vyhraje strana Fidesz premiéra Viktora Orbána maďarské parlamentní volby ?
  6. Přijde na fotbalové utkání FORTUNA LIGA – 27. kolo (2. 4. 2022) mezi Spartou Praha a Baníkem Ostrava více než 15 tisíc diváků ?
  7. Dojde na trati Praha – Pečky – Kolín ( trať 011) nebo na trati Praha – Benešov ( trať 221) k mimořádné události v době mezi 28. 3. a 31. 3. 2022?
  8. Bude k datu 1.4.2022 studovat na Scio školách více než 1 600 žáků?
  9. Bude dne 4. 4. 2022 platit na území ČR nouzový stav?
  10. Bude za období 1. 4. - 10. 4. 2022 zaznamenáno  více než 90 000 průjezdů na cyklostezce A2 v Praze?
  11. Bude dne 1. 4. 2022 zaznamenáno méně než 5 000 pozitivních případů covidu-19?
  12. Bude dne 4. 4. 2022 otevřena burza cenných papírů v Moskvě? (10% úspěšnost odpovědí)

Výsledky turnaje jsme vyhlásili 21. 4. Ve výsledcích byly dostatečné bodové rozdíly, což napovídá, že počet otázek a metoda odhadu nejistoty (“určitě” = +/-2, “spíše” = +/-1) byly vhodně zvolené. Nejúspěšnější účastnice získala 16 bodů (z celkového maximálního počtu 24), nejméně úspěšný účastník získal -2 body.

Co musí takový “forecaster” umět a co musí mít za vlastnosti?

Například:

1. Otevření změně názoru a snaha najít ten nejpravdivější